Maturzyści wybierający kierunek studiów oraz swoją przyszłą uczelnię napotykają nowe terminy, które mogą dla nich być nie do końca zrozumiałe. Dobrym przykładem jest sam podział struktury uczelni. Uniwersytety dzielą się na różne wydziały, te zaś na instytuty i katedry. Wydział zrzesza w sobie podobne kierunki, a więc przykładowo filologie – to właśnie tam znajdują się instytuty poszczególnych języków.
To jednak dopiero część nowej wiedzy, jaką przyszli i początkujący studenci muszą posiąść, by swobodnie poruszać się w świecie edukacji wyższej. Innymi przykładami nowych elementów, z którymi można się spotkać na wyższych uczelniach jest sposób organizacji roku akademickiego – jest on podzielony na dwa semestry, każdy z nich kończ się sesją, w trakcie której należy zdać wszystkie egzaminy. Jeśli pierwsze podejście nie zakończy się sukcesem, zawsze pozostaje sesja poprawkowa, która odbywa się bezpośrednio po „zwykłej” sesji zimowej lub we wrześniu. Nowością dla maturzystą będą z pewnością indeksy, a więc książeczki, do których wpisuje się uzyskane w czasie całych studiów oceny.
Indeks jest oddawany do dziekanatu po zdobyciu wszystkich zaliczeń i zdaniu wymaganych egzaminów. Jest również, obok legitymacji , dowodem na to, że jest się studentem. Jeśli ma się problemy z odnalezieniem się na uczelni, zawsze warto zwrócić się do opiekuna roku, który wyjaśni różne zawiłości.
studia na kierunku Coaching Grafika studia I stopnia