Dostałeś się na wymarzony kierunek studiów? Gratulacje! Pamiętaj jednak, że nauka na uczelni wyższej i sam rytm studiowania znacznie różni się od tego, co znałeś do tej pory. Przede wszystkim, początek nauki to nie wrzesień, lecz październik. Wakacje letnie zaczynają się zaś nie w konkretny dzień, lecz wówczas, kiedy zda się wszystkie egzaminy w sesji letniej. Jeśli nie uda się tego zrobić, czeka egzamin poprawkowy w sesji wrześniowej.
Egzaminy kończą naukę z danego przedmiotu i mogą być pisemne lub ustne. Niekiedy, jak chociażby w przypadku filologii, egzamin składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej – dotyczy to egzaminu z praktycznej nauki języka obcego. Każdy kierunek ma swoją własną specyfikę, którą poznaje się w trakcie nauki. Warto pamiętać, że o ile w szkole średniej wszystkich nauczycieli tytułowało się „profesorem”, o tyle na studiach tytuł ten zarezerwowany jest dla osób rzeczywiście go posiadających. Do innych należy się zwracać zgodnie z ich tytułem naukowym („panie magistrze” itp.).
Zajęcia często odbywają się w różnych filiach uczelni, niekiedy rozrzuconych po całym mieście, należy o tym pamiętać, kiedy układamy swój plan. Chociaż jest się przypisanym do konkretnej grupy ćwiczeniowej, prowadzący zazwyczaj zgadzają się na przenosiny do innej, zwłaszcza, jeśli jest się osobą pracującą lub łączy się studiowanie na dwóch kierunkach.
studia na kierunku Coaching Fotografia studia podyplomowe Poznań